Zvětšená nosní mandle

Základní informace

Zvětšená nosní mandle neboli adenoidní vegetace je problém zejména dětského věku. Nosní mandle je nepárová, nachází se na klenbě nosohltanu a oproti dvěma mandlím v dutině ústní je o něco méně známá. Párové mandle v dutině ústní můžeme vidět pouhým okem a bývají často postižené při angíně – nalézáme na nich v takovém případě bílé povlaky. Nosní mandli pouhým okem nezahlédneme a je zdrojem úplně jiných potíží. Co je dobré o nosní mandli vědět?

Nosní mandle se nachází v nosohltanu a to v blízkosti dvou malých otvorů, kterými do dutiny nosní ústí Eustachovy trubice. Tyto trubice spojují dutinu středního ucha s nosohltanem. Funkce nosní mandle je stejná jako u mandlí ústních – ochrana před infekcemi. Mandle je lymfatická tkáň, která je plná imunitních buněk. Ty likvidují mikroorganismy vstupující do našeho těla ve vdechovaném vzduchu. Nosní mandle má však i svoje nevýhody, a to zejména u dětí. Může totiž dojít k jejímu zvětšení, které s sebou nese četné komplikace.

Image
Příčiny

Zvětšení nosní mandle může mít příčinu nejasnou nebo k němu dochází po častých infekcích horních dýchacích cest. Opakované záněty totiž způsobí růst lymfatické tkáně v mandli a tím její zvětšení.

Projevy

Zvětšená hmota nosní mandle začne zužovat dutinu nosní a to se projeví zejména ve spánku – dítě začne chrápat. Ve dne dítě dýchá ústy místo normálního dýchání nosem. Ústa má stále pootevřená a tím vzniká zdání přihlouplého výrazu. Vzhledem k tomu, že se mu v noci hůře dýchá, se mu i špatně spí. Dítě začne být mrzuté, věčně ospalé a celkově zpomalené. Při mluvení dítě huhňá, protože má stále ucpaný nos. Kromě všeho výše uvedeného se mohou zvětšenou mandlí ucpat vyústění Eustachových trubic a tím zanikne jediné spojení dutin středního ucha s okolím. Začnou se tam hromadit různé nečistoty a tekutina tvořená tamní sliznicí. A pamatujme si – jak se v těle začne něco hromadit, je to perfektní místo pro bakterie. U dítěte proto začnou vznikat záněty středního ucha. Bývají značně bolestivé a spojené s hromaděním hnisu v dutině středního ucha. Pokud záněty středního ucha neléčíme, mohou skončit samovolným protržením bubínku a trvalým narušením sluchu.

Diagnostika

Při podezření je vhodné vyšetření na ušním-nosním-krčním (ORL). Lékař pomocí zrcátek zavedených do dutiny ústní může nosní mandli vidět a zhodnotit její velikost.

Západní medicína

Jediným řešením v západní medicíně je chirurgický zákrok, při němž se tkáň mandle odstraní a tak zmizí zdroj všech obtíží. Tento zákrok se provádí v celkové i místní anestézii.

Akutní homeopatická léčba

Zvětšené nosní mandle jsou velmi často řešeny pomocí homeopatického mixu Lymphomyosot. Tento mix je složen z následujících homeopatik:

• Veronica officinalis D3 5,0 g
• Equisetum hiemale D4 5,0 g
• Sarsaparilla D6 5,0 g
• Calcii phosphas D12 5,0 g
• Natrii sulfas D4 5,0 g
• Fumaria officinalis D4 5,0 g
• Levothyroxinum D12 5,0 g
• Geranium robertianum D4 10,0 g
• Ferrosi iodidum D12 10,0 g
• Gentiana lutea D5 5,0 g
• Aranea diadema D6 5,0 g
• Myosotis arvensis D3 5,0 g
• Teucrium scorodonia D3 5,0 g
• Pinus sylvestris D4 5,0 g
• Scrophularia nodosa D3 5,0 g
• Juglans regia D3 5,0 g
• Nasturtium aquaticum D4 10,0 g

Homeopatika obsažená v mixu byla vybrána podle historické zkušenosti. Jednotlivé složky pomohly řešit zvětšené lymfatické uzliny. Léčba je založena na principu "něco z toho zabere". Tento homeopatický mix občas i pomůže. Protože léčba není vedena cíleně a úspěšnost není moc vysoká, zbytečně se ztrácí čas pro řádnou homeopatickou léčbu. Je zde také riziko, že některá ze složek udělá něco nečekaného.
Léčba zvětšených nosních mandlí by měla být řešena systémově, tedy léčbou sestavenou na základě konzultace.

Homeopatická léčba

Homeopatická léčba se sestavuje na základě homeopatické konzultace. Léčba je zaměřena na hlavní problém a také celostně. Léčba řeší příčiny a po nějaké době problém vymizí.
Problém nelze řešit bez konzultace.

Homeopatické poradny

K léčbě používám metodu postklasické homeopatie.

Termíny konzultací si rezervujte výhradně telefonicky.
Lze i e-mailem nebo pomocí formuláře "napište mi", reakce může mít zpoždění.
Ke komunikaci prosím nepoužívejte SMS zprávy, WhatsApp, Messanger, Skype a další aplikace.

+420 777 300 711
reference

© 2017 Ing. Bc. Michael Gyepes, RHom. Kontakt